Obróbka detali w technologii WEDM

Informacja o realizowanym projekcie „Rozwój przedsiębiorstwa poprzez zakup specjalistycznego sprzętu oraz inwestycję w OZE” w ramach działania FESL.10.03 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Celem projektu jest wzrost konkurencyjności poprzez stworzenie zautomatyzowanego procesu technologicznego mającego na celu rozszerzenie działalności firmy o kompleksowe wykonawstwo narzędzi tłocząco-wykrawających dla pras do obróbki plastycznej blach. Dla realizacji projektu konieczna jest inwestycja w nowe technologie a co za tym idzie urządzenia pozywające w połączeniu z obecnie wykorzystywanym parkiem maszynowym na wytwarzanie kompletnych narzędzi będących przedmiotem projektu.

Główną częścią każdego narzędzia tłocząco-wykrawającego są noże i matryce wycinające kształt w arkuszu blachy. Wykonane są one z trudno obrabialnych materiałów (m.in. hartowane stale, węgliki spiekane), a ich produkcja tj stworzenie ostrych krawędzi tnących blachę wymaga precyzyjnego stworzenia krawędzi tnącej w technologii WEDM. Wycinanie elektroerozyjne WEDM (ang. Wire Electrical Discharge Machining) jest to metoda obróbki materiałów trudnoskrawalnych oparta na usuwaniu materiału w wyniku topnienia i odparowania ubytku podczas wyładowań elektrycznych. Cięcie drutem stali wykorzystuje naprężony drut jako elektrodę. W procesie tym drut oraz obrabiany przedmiot są zanurzone w wodzie dejonizowanej, która działa jak izolator elektryczny (dielektryk) do czasu wystąpienia wyładowania elektrycznego.

Powstałe w wyniku wyżej wymienionych procesów detale tj stemple i matryce montowane są wraz z innymi detali ujętymi w projekcie tworząc narzędzia, które odpowiednio dostosowane i uruchomione na prasie realizują proces produkcji detalu.